Czas pandemii jest trudny dla każdego z nas. Dla lekkoatletów i ich trenerów również. Trzeba jednak przyznać, że świat lekkoatletyki, sądząc po wynikach, radzi sobie z tymi problemami. Opolscy przedstawiciele królowej sportu także w ogromnej większości są świetnie przygotowani do cyklu imprez krajowych.

Za nami Mistrzostwa Polski Seniorów we Włocławku oraz Mistrzostwa Młodzieżowców w Białej Podlaskiej. Z obu tych imprez opolscy lekkoatleci wracają z tarczą. W MP Seniorów zawodnicy KU AZS Politechniki Opolskiej - Dawid Tomala oraz Bartłomiej Stój zdobyli tytuły mistrzowskie. Dawid nie znalazł sobie równych w chodzie na 10 000 m (41:31,70 ). Ten skromny chłopak z Bojszowy ma całkiem realne szanse zobaczyć Tokio na własne oczy. Potrzebne jest wyśrubowanie wyniku na 20km na najbliższych zawodach.

Bartek Stój zgotował niespodziankę i po raz drugi w swojej karierze pokonał faworytów w walce o złoto w rzucie dyskiem, broniąc tytułu sprzed roku. Za jego plecami bardziej utytułowani - Robert Urbanek i Piotrek Małachowski. Zawodnik AZS Politechniki Opolskiej, jest również poważnym kandydatem do lekkoatletycznej kadry olimpijskiej. We Włocławku uzyskał 63,05 m.

Mirella Wesołowska odniosła swój największy sukces w karierze. Ta piekielnie ambitna i pracowita dziewczyna kolejny raz walczyła w finale biegu na 400m p.pł. Do medalu zabrakło bardzo niewiele. Mirella zajęła IV m z czasem 58,92s.

Świetny występ zanotował na swoim koncie Jacek Chochorowski – czołowy wieloboista kraju. Startował w konkursie skoku w dal. Skoczył tylko 1cm bliżej od swojej życiówki - 7.42 i zajął miejsce V. Jego forma stawia go w roli faworyta do medali mistrzostw kraju w 10-boju (pierwszy weekend października).

Po cichu liczyliśmy na medal zawodnika Kotwicy Brzeg – Kamila Karbownika w biegu na 5000m. Przez większą część dystansu Kamil biegł w czołówce licznej stawki i była nadzieja, że włączy się do ostatecznej rozgrywki. Niestety w końcówce nasz chłopak osłabł i dobiegł do mety na VII pozycji. Jego wynik 14:19,52.

IX miejsce wywalczył bardzo utalentowany 20 – latek Jakub Bujak (197cm). Gdyby w konkursie powtórzył swój najlepszy wyczyn, miałby miejsce na podium. Jakub jest nowym nabytkiem opolskiego AZS-u. Jest wychowankiem MMKS-u Kędzierzyn Koźle i trenera Andrzeja Saczki.

X miejsce zdobył w konkursie pchnięcia kulą niezmordowany Mariusz Gałązka. (16,49 m) Poza finałem znaleźli się także Paweł Basałygo w skoku w dal (6,77) – m.13 oraz Rafał Jurczyński w biegu na 800m (1:54,81,) - m. 18

 

W klasyfikacji klubowej KU AZS Politechniki Opolskiej zajął wysokie 14 miejsce na ponad 100 sklasyfikowanych. Był to jeden z najlepszych startów reprezentacji Opolszczyzny w historii mistrzostw. Gratulacje dla zawodników i ich trenerów.

Z nadzieją czekamy na kolejne starty w krajowych mistrzostwach, kolejnych kategorii wiekowych.

Jan Macjon