Chyba najwięksi optymiści nie spodziewali się tak udanego startu reprezentacji opolskich lekkoatletów w 52 Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych. Zawody rozegrano w dniach 18-20.09. br. w Radomiu.

            W rolach głównych wystąpili zawodnicy KU AZS Politechniki Opolskiej.

Wygrali oni klubową klasyfikacje medalową, a w klasyfikacji punktowej zajęli drugie miejsce za AZS AWFiS Gdańsk.

            Pierwszy medal, srebrny wywalczyła podopieczna trenerki Magdaleny Lach – Olivia Greiner w biegu sprinterskim na dystansie 100m. Olivia uzyskała wynik 12,23s - odbiegający nieco od jej rekordu życiowego, ale trzeba dodać, że finał tej konkurencji był rozstrzygany przy dość silnym, przeciwnym wietrze. Oliwia to ogromny talent. Ma dopiero 16 lat, więc większość rywalek była od niej o rok starsza. W najbliższym czasie będzie to wielka nadzieja na sukcesy w sprintach.

            Drugim, licząc chronologicznie medalem było „złoto” wywalczone w biegu na dystansie 1500m, przez naszego rekordzistę Polski na tym dystansie – Filipa Raka. Medal był dość przewidywalny, gdyż obecnie zawodnik trenera Jacka Dziuby, nie ma w kraju na swoim dystansie poważniejszych rywali. Filip przyspieszając na ostatnim okrążeniu, oderwał się od stawki biegaczy i samotnie, z dużą przewagą minął linie mety z czasem 3:55,98. Sportowy talent tego zawodnika rozwija się bardzo harmonijnie i można mieć nadzieję na dalsze jego osiągnięcia na arenach sportowych nie tylko w kraju.

            Kolejny medal zdobył w drugim dniu zawodów Jakub Buchwald, który zakończył konkurs pchnięcia kulą z brązowym krążkiem oraz wartościowym   rekordem życiowym – 17,59m. Kuba przegrał srebrny medal zaledwie jednym centymetrem. Tym osiągnięciem podopieczny trenera Przemysława Buśko potwierdził przynależność do czołówki miotaczy kraju.

            W trzecim dniu zawodów przysłowiowy worek z medalami rozwiązał się na dobre. Katarzyna Kokot, liderka tabel krajowych w skoku wzwyż popisowo, bez zrzutek skakała do 172 cm. Tym skokiem praktycznie zapewniła sobie złoty medal. Potem zaliczyła jeszcze dwie wysokości i zakończyła konkurs nowym rekordem życiowym – 176cm, wyrównując jednocześnie rekord województwa Grażyny Jarząb(Chemik Kędzierzyn – Koźle), który liczy już sobie 47 lat. Katarzyna jest również zawodniczką Jacka Dziuby, a fachowcy od tej konkurencji zazdroszczą mu zawodniczki o tak wysokiej klasie i kapitalnych parametrach fizycznych.

            Piąty i szósty medal dla barw KU AZS Politechniki Opolskiej dorzuciły męska i żeńska sztafeta 4x400m. Dziewczęta w składzie: Julia Klama, Agnieszka Krok, Zuzanna Mazur i Olivia Greiner pobiegły wręcz rewelacyjnie, uzyskując świetny rezultat 3:52,47 i wygrywając pewnie i bezdyskusyjnie, m.in. dzięki kapitalnemu finiszowi na ostatniej prostej Olivii Greiner.

            Męska sztafeta ruszyła do walki z wielką determinacją. Opolanie wystąpili w następującym składzie: Sambor Głowacki, Janusz Augustyniak, Maciej Babula i Filip Rak. Wszyscy z nich zostawili serce na bieżni, co w efekcie dało brązowy medal i całą masę sportowej satysfakcji. Opolanie uzyskali wynik 3:22,02 Cały sztab szkoleniowy AZS-u nie ukrywał wielkiej radości ale i wzruszenia.

            Do sześciu medali KU AZS Politechniki Opolskiej, dorzucił medal z najszlachetniejszego kruszcu, dyskobol LUKS-u Chemik Kędzierzn – Koźle     – Jakub Korejba. Wychowanek młodego trenera Adama Domina zdobył złoty medal rzutem na odległość 57,87m ustanawiając nowy i bardzo wyśrubowany rekord życiowy.

            Łączny dorobek reprezentacji województwa to 4 medale złote, jeden srebrny oraz dwa brązowe. Jest to najlepszy występ ekipy wojewódzkiej na mistrzostwach rangi krajowej w historii. W medalowej klasyfikacji województw, Opolszczyzna zajęła wysokie szóste miejsce.

            O bardzo dobrym przygotowaniu do zawodów świadczą również wyniki zawodników, którzy medali nie zdobyli, ale wysokie miejsca i zazwyczaj rezultaty lepsze od rekordów życiowych dowodzą, że ogromny trud zawodników i trenerów, przyniósł zamierzone efekty.

Oto lista zawodników, którzy zajęli miejsca w szesnastkach najlepszych zawodników w swoich konkurencjach:

200m - 4 miejsce - Olivia Greiner (KU AZS PO) 24,60 RŻ.i rekord woj.

7- bój – 5 miejsce - Agnieszka Krok (KU AZS PO) 4297 pkt. RŻ.

kula – 5 miejsce – Tobiasz Mazur (MMKS Kędzierzyn-Koźle) 16,57 RŻ.

400m p.pł. - 6 miejsce – Sambor Głowacki (KU AZS PO) 54,89 RŻ.

110mp.pł. - 6 miejsce – Maciej Babula (KU AZS PO) 14,59 RŻ

wzwyż – 7miejsce - Martyna Furmańska (LUKS Namysłów) 162 RŻ.

dysk – 8 miejsce - Jakub Buchwald (KU AZS PO) 46,15 el. 49,30

400m p.p. - 9 miejsce – Julia Klama (KU AZS PO) 64,12

400m p.pł. - 9 miejsce – Maciej Babula (KU AZS PO) 56,02 RŻ.

kula – 10 miejsce – Mateusz Sopa (KU AZS PO) 14,47 el.15,29

100m p.pł. - 11m. Alicja Rak (MMKS Kędzierzyn-Koźle) 14,49 RŻ.

kula – 11 miejsce Jakub Korejba (CHEMIK Kędzierzyn -Koźle) 14,00 el.16,75

400m p.pł. - 11miejsce Wiktor Kołcz (LUKS Namysłów) 56,68 RŻ.

chód 5km – 12 miejsce Wiktoria Niewiedział (LUKS Korfantów) 28:06,97 RŻ.

dysk – 13 miejsce Mateusz Sopa (KU AZS PO) 41,45

110m p.pł. - 16 miejsce Sambor Głowacki ( KU AZS PO) el. 14,97 RŻ.       

                                                                                                                                                               Jan Macjon