Ostatni weekend września był bardzo bogaty w wydarzenia lekkoatletyczne. Odbyły się trzy imprezy rangi mistrzowskiej. We wszystkich udział brali reprezentanci naszego województwa.

Na terenie warszawskiej AWF rozegrano Mistrzostwa Polski w Chodzie na 20 km. Reprezentant AZS KU Politechniki Opolskiej Dawid Tomala po raz trzeci w tym roku stanął na najwyższym stopniu podium, zwyciężając po zażartej walce z odwiecznym rywalem  Rafałem Augustynem o 8 sek. Tak więc Dawid po zwycięstwie w hali, na dystansie 10 km, dorzucił trzeci mistrzowski laur i stał się "królem polskiego chodu a.d. 2020". Nasz zawodnik zapewne liczył na lepszy wynik - uzyskał czas 1:24:44, ale  przecież  "co się odwlecze...". Tym czasem serdeczne gratulacje dla najbardziej utytułowanego lekkoatlety Opolszczyzny oraz życzenia udanego sezonu olimpijskiego.

W dalekim Słupsku przez dwa dni walczyli młodzicy w Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego - Mistrzostwach Polski zawodników 14-15 - letnich.

Jedyny medal dla opolskiej ekipy - tym bardziej cenny - zdobyła podopieczna trenera Przemysława Buśko, zawodniczka LUKS Podium Kup - Maja Ziółkowska. Majka wywalczyła brązowy medal w biegu na dystansie 1000 m z przeszkodami. Uzyskany przez nią  wynik - 3:16.15 jest rekordem życiowym czternastolatki z Kluczborka. Zważywszy, że Maja będzie młodziczką również w roku przyszłym, można przyjąć, że żywot  rekordu województwa w tej nowej konkurencji będzie krótki, ba zaryzykuję twierdzenie, że zawodniczka trenera Przemysława Buśko zaatakuje w przyszłym sezonie rekord kraju i to z powodzeniem.

Najbliżej pozycji medalowych uplasowała się zawodniczka Kotwicy Brzeg - Paulina Nicpoń. Zawodniczka trenera Romana Zoka świetnie pobiegła oba dystanse płotowe, uzyskując rekordy życiowe (11,89 s na 80 m ppł.oraz 29,10 s na 200 m ppł.). Dało to dwa IV miejsca. Czy pechowe? Zapewne wysokie!

VI miejsce w konkursie rzutu oszczepem zajęła Dominika Kasprzak- Dżyberti uzyskując odległość 36,47. Dominika jest reprezentantką Chemika Kędzierzyn- Koźle i trenuje z Adamem Dominem. Jej wynik uzyskany w Słupsku tylko nieznacznie ustępował jej rekordowi życiowemu.

Wśród chłopców najwyższe miejsce zajął kulomiot Karol Wagner z LUKS Podium Kup. Wychowanek trenera Jacka Dziuby pchnął kulę na odległość 12,43 i zajął VII miejsce.

Dwa VIII miejsca wywalczyły  zawodniczki UKS MOS Opole - Paulina Ślusarczyk w skoku wzwyż - 155cm, oraz Maja Kleszno w skoku w dal - 5,08. Obie trenują pod okiem Pani trener Magdaleny Lach. W ich przypadku potwierdziła się stara prawda, żeby myśleć o medalach na imprezach docelowych trzeba osiągać rezultaty na poziomie rekordów życiowych. Obie Opolanki uzyskały wyniki dość daleko odbiegające od ich życiowych osiągnięć, ale w dużym stopniu mogło być to spowodowane startową tremą. 

Pozostałe wyniki naszych reprezentantów w pierwszych "16":

Nazwisko i Imię Klub Konkurencja Wynik Miejsce
Zabłudowski Oliwer UKS MOS Opole Skok w dal 5.69 9
Kleszno Maja UKS MOS Opole 80 m ppł. 12.33 11
Śliwińska Emilia MUKS Gim 2 Nysa 100 m 12.87 11
Florek Kamil LUKS Chemik Kędzierzyn-Koźle 2000 m 6:12.9 12
Mandela Emilia UKS MOS Opole 80 m ppł. 12.35 12
Sobolak Liwia LUKS Chemik Kędzierzyn-Koźle Dysk 30.15 15
Raczkowska Natalia UKS MOS Opole Wzwyż 150 15

 

FINAŁ DRUŻYNOWYCH MISTRZOSTW POLSKI W LUBLINIE 

           Podczas Drużynowych Mistrzostw Polski w Lekkoatletyce deszcz występował w głównej roli. Lało jak z cebra przez prawie całe zawody. Widowisko na tym straciło, ale emocji i tak było sporo. Wśród siedmiu drużyn walczących w finale ligi była ekipa KU AZS Politechniki Opolskiej. Reprezentanci Opolszczyzny zaprezentowali się bardzo dobrze. Mieli nawet realną szansę na podium. Przed kończącą zmagania sztafetą wszystko było możliwe. Mieszany bieg sztafetowy 4x400 z dwoma szesnastolatkami w składzie (O mi. Greiner, A. Krok ) nie mógł jednak przynieść zredukowania strat. Tym bardziej więc żal strat punktowych w męskim skoku wzwyż (zawodnik nieklasyfikowany - 0 pkt.) oraz odwołania konkurencji skoku wzwyż kobiet ( była szansa na punktowe zyski).  Ekipa zwyciężyła w 3 konkurencjach. Barbara Bieganowska rozegrała bieg na 1500m jak pani profesor, ogrywając swoje młode rywalki na ostatniej prostej w sposób nie podlegający dyskusji. Należy dodać, że "nasza Basia kochana" była wypożyczona do udziału w finale ligi, a wcześniej broniła z powodzeniem barw AZS -u w biegu na 800m dobiegając na V miejscu. Niespodzianki sporego kalibru sprawili Filip Rak i Jakub Bujak.
17-latek, wychowanek Podium Kup wygrał bieg na 1500 m piorunującym finiszem, wprawiając w zdumienie rywali z bieżni. Jakub Bujak, który dał się poznać na wysokich płotkach już podczas mistrzostw U20, zdobywając srebrny medal, wygrał rywalizację z uznanymi seniorami. Bardzo dobre występy zaliczyli - Rafał Jurczyński (2 miejsce na 800 m), Jacek Chochorowski (2m. skok w dal), Agnieszka Krok (400m) O. Greiner (100m), Klaudia Kronburg (100 m ppł.), Bartłomiej Stój (kula) i Aleks Stokłosa (400 m). Wszyscy zawodnicy walczyli z ambicją i determinacją. 

Oto końcowe wyniki rywalizacji o drużynowe mistrzostwo kraju:

1. AZS UMCS Lublin                  111 pkt.

2. KS Podlasie Białystok              91

3. AZS AWF Kraków.                   78

4. AZS AWF Warszawa.              76

5. RTS Łódź.                                75

6. KU AZS Politechniki Op.          73

7. KS Agros Zamość.                   48

Ostatnim akordem lekkoatletycznego sezonu 2020 będą mistrzostwa krajowe w wielobojach - Łódź  3-4 października. Trzymamy kciuki za wieloboistki i wieloboistów!                 

                                                                                                                                                             Jan Macjon