W toruńskiej hali Arena w dniach 12-14 lutego 2021 roku spotkali się najlepsi juniorzy i juniorzy młodsi w kraju, by rozstrzygnąć walkę o tytuły mistrzowskie i medale.

Była to kolejna, bardzo udana impreza rangi mistrzowskiej, w której świetnie zaprezentowali się zawodnicy opolskich klubów. 

Na stojących na bardzo wysokim poziomie zawodach, aż trójka zawodników AZS KU Politechniki Opolskiej sięgnęła po złote medale. Filip Rak, zeszłoroczny mistrz i rekordzista Polski w biegu na 1500 m wśród juniorów młodszych, w starszej kategorii wiekowej, na swoim koronnym dystansie, nie okazał żadnego respektu dla rywali. Wygrał we wspaniałym stylu, a swoje zwycięstwo okrasił kolejnym rekordem kraju - 3:45,62. Wyjątkowy talent Filipa rozwija się wspaniale pod okiem trenera Jacka Dziuby i mamy nadzieję, że przysporzy nam jeszcze wielu radosnych chwil.

   

   

Tytuł mistrzyni kraju wywalczyła w biegu na 60m w kategorii juniorek młodszych Oliwia Greiner. Mimo to, że trenuje dopiero drugi rok, ma już na koncie medalowe sukcesy (zeszłoroczne wicemistrzostwo Polski w biegu na 100m i mistrzostwo z koleżankami  klubowymi w sztafecie 4x400m). 

W Toruniu Oliwia okazała się najlepsza w eliminacjach uzyskując czas 7.76 i wyrównując rekord życiowy. Finał był już jej popisem. Dobiegła do mety wyraźnie przed stawką rywalek i nie pozostawiając żadnych wątpliwości co do zwycięstwa, w czasie nowego rekordu życiowego - 7,67. Pani trener Magdalena Lach jak i zawodniczka nie kryły łez wzruszenia. 

Trzeci złoty medal dla opolskich akademików wywalczył kulomiot Jakub Buchwald. Podopieczny trenera Przemysława Buśko był w konkursie juniorów młodszych (5kg) klasą dla siebie. W pierwszej kolejce objął prowadzenie i nie miał zamiaru go oddawać. Zwyciężył wynikiem 17,46 i zdystansował rywali o prawie półtora metra. Za jego plecami trwała zażarta walka o pozostałe medale. Srebrny przypadł w udziale reprezentantowi LUKS Chemik Kędzierzyn - Koźle Tobiaszowi Mazurowi. Zawodnik trenera Adama Domina na jedną kolejkę przed końcem rywalizacji był na miejscu czwartym. W ostatnim pchnięciu, w które włożył całą determinację, kula wylądowała poza szesnastym metrem. 16,14 - nowy rekord życiowy! Tobiasz oraz trener mogli cieszyć się z srebrnego krążka. Dla trenera Domina nie był to ostatni medal srebrny. Na mistrzostwa przywiózł bowiem dwóch zawodników. W kategorii juniorów wystartował Jakub Korejba, pchał z rzutu na rzut poprawiając swój wynik. W piątej kolejce osiągnął 16,87 i jest to jego nowy rekord życiowy i zarazem drugi medal na koncie Chemika Kędzierzyn-Koźle i zarazem trenera Adama Domina.

                

Do wspólnego dorobku opolskiego AZS-u i Opolszczyzny kolejny medal dorzuciła Katarzyna Kokot. Zawodniczka jest podopieczną trenera Jacka Dziuby (także drugi medal na tych mistrzostwach) i specjalizuje się w skoku wzwyż. Na jej koncie są już medalowe osiągnięcia, a jej życiówka to 174 cm. Konkurs w Toruniu Katarzyna ukończyła na trzecim miejscu, dorzucając do swojego dorobku medal brązowy, mając chyba odrobinę niedosytu.

W mistrzostwach uczestniczyli ponadto zawodnicy następujących klubów : MMKS Kędzierzyn- Koźle, LZS KL Kotwica Brzeg, LUKS Namysłów, Orzeł Namysłów.

Zawodnicy zdobyli także sporo miejsc w pierwszych "ósemkach" w poszczególnych konkurencjach. Mistrzostwa były dla naszej ekipy bardzo udane. Gratulujemy serdecznie zawodnikom i trenerom!

 

                                                                                                                                                                    Jan Macjon