Z utęsknieniem czekali opolscy lekkoatleci na rozpoczęcie olimpijskiego sezonu. Doczekali się, 8 maja na Stadionie Opolskich Olimpijczyków. Po bardzo ciężko przepracowanym okresie przygotowawczym, przystąpili z wielkimi nadziejami do pierwszych startów w tym szczególnym dla opolskiej lekkoatletyki sezonie, ponieważ w 2021 roku Opolski Związek Lekkiej Atletyki świętuje jubileusz 70-lecia.
Do rywalizacji w „Mityngu inauguracji sezonu’ 2021” rozgrywanym w ramach cyklu zawodów "Od młodzika do olimpijczyka" zgłoszono ok. 300 zawodników w tym gości z Górnego i Dolnego Śląska, Wielkopolski oraz województwa łódzkiego. Nasza lekkoatletyka rozwija się dynamicznie, tak krajowa jak i opolska. Świadczą o tym odnoszone sukcesy. Opolski Związek Lekkiej Atletyki może pochwalić się 27 medalami mistrzostw Polski, zdobytymi w roku ubiegłym. W bieżącym roku, tuż przed startem zasadniczego sezonu mamy już na koncie 12 krążków. Zawodnicy, trenerzy, działacze liczą na dalszy progres. W mityngu zadebiutowali zawodnicy nowopowstałych sekcji  lekkoatletycznych – KS Victoria Olesno, LUKS Sukces Komprachcice oraz reaktywowanej NKS Start Namysłów. 

Władze samorządowe doceniają rolę i znaczenie LA dla rozwoju sportu w regionie, szczególnie w jubileuszowy dla OZLA roku, czego świadectwem może być obecność na zawodach Dyrektora Departamentu Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego - Bartosza Ostrowskiego, który w imieniu Marszałka Andrzeja Buły i swoim własnym, przekazał młodzieży życzenia udanych zawodów. Do życzeń dołączył się Wiceprezydent Opola - Przemysław Zych.

    

Zawody stały na wysokim poziomie, zważywszy, na to, że dla większości zawodników był to pierwszy start w sezonie. Padło wiele rekordów życiowych i wyników, plasujących opolan na czołowych miejscach w tabelach krajowych.

Najbardziej wartościowe wyniki zawodów uzyskali:

Jakub Korejba (Chemik Kędzierzyn-Koźle) - trener Adam Domin  - 55,53 w dysku oraz 16,65 w kuli. W dysku Jakub wypełnił wskaźnik kwalifikacyjny na Mistrzostwa Europy i zajmuje drugie miejsce w tabelach ogólnopolskich. W kuli, sklasyfikowany jest na czwartej pozycji w kategorii juniorów.

Olivia Greiner (AZS KU PO) - trener Magdalena Lach - 57,63 w biegu na 400m. Czwarte miejsce w rankingu krajowym kategorii juniorek młodszych. Prawie 3s progresu w porównaniu z rokiem poprzednim. Robiąc tak duże postępy możemy się spodziewać, że Olivia już niedługo dołączy do Aniołków Matusińskiego.

Klaudia Kronburg (AZS KU PO) - trener Krzysztof Plaskota - 5,72 w skoku w dal. Drugie miejsce w rankingu w kategorii juniorek. Specjalistka w wieloboju lekkoatletycznym. Ma duże szanse na kolejny już siódmy medal mistrzostw Polski w swojej karierze.

Robin Biliński (AZS KU PO) - trener Jacek Dziuba -  49,22 w biegu na 400m.  Przełamał złą passę i trzy lata po zdobyciu złotego medalu w OOM w biegu na 400m ppł. zameldował się w czołówce czterystumetrowców w kategorii młodzieżowców. Jest liderem rankingu.

Jakub Buchwald (AZS KU PO) - trener Przemysław Buśko  - 48,97 w dysku i 17,51 w kuli. Odpowiednio trzeci i pierwszy w tabelach w kategorii juniorów młodszych. Wyniki potwierdzają dobre przygotowanie tegorocznego halowego mistrza Polski w pchnięciu kulą do nowego sezonu.

Tobiasz Mazur (Chemik Kędzierzyn-Koźle) - Adam Domin - 51,76 w dysku i 15,90 w kuli. Odpowiednio drugi i czwarty w tabelach w kategorii juniorów młodszych. Jego rywalizacja z Jakubem może przynieść wiele sukcesów opolskiej lekkoatletyce. 

Igor Fiała (LUKS Namysłów) - trener – Leszek Głowacki - 200cm w skoku wzwyż. Wysokość ta daje mu trzecie miejsce w kategorii juniorów w tabelach krajowych. Solidny warsztat trenerski Pana Leszka gwarantuje  dobre przygotowanie zawodnika do docelowej imprezy.

Maja Kleszno  (UKS MOS Opole) - trener - Magdalena Lach -  5-bój - 3131pkt.  Młodziczka, która  przewodzi ze sporą przewagą w tabelach krajowych w 5-bojui.  Ma duże szanse zbliżyć się do rekordu województwa Klaudii Kronburg.

Jakub Zachara (MULKS Juvenia Głuchołazy)  - trener - Paweł Pieróg - 2663 pkt. w pięcioboju lekkoatletycznym. W kategorii młodzików jest obecnie liderem tabel ogólnopolskich. Ma wszelkie dane by w przyszłości odnosić sukcesy w tej trudnej i wymagającej konkurencji.

W zawodach zabrakło kilku asów atutowych "Opolskiej  Królowej Sportu", m.in. przebywających na zgrupowaniach kadry narodowej - czołowej w kraju skoczkini wzwyż Katarzyny Kokot i rekordzisty kraju w kategorii juniorów młodszych na 1500m - Filipa Raka. Oboje trenują pod okiem trenera Jacka Dziuby.

    

    

    

    

    

    

Zawody zoztały dofinansowane z środków PZLA oraz PKN ORLEN
Kolejne zawody na Stadionie im. Opolskich Olimpijczyków już w sobotę 15.05.21. Zapowiadają się kolejne lekkoatletyczne emocje.
 

Komunikat końcowy zawodów:Wyniki Mityngu Inauguracji sezonu 2021 - Opole 08.05.2021 r.

                                                                                                                                                          Opolski Związek
                                                                                                                                                           Lekkiej Atletyki